B59874C0120A070
EPCOS
B59874C0120A070
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy B59874C0120A070 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. B59874C0120A070
Manufacturer EPCOS
Description PTC RESET FUSE 265V 60MA RADIAL
(In US Dollars)
1 pcs5 pcs10 pcs50 pcs100 pcs
250 pcs500 pcs1000 pcs5000 pcs
Data sheet
Voltage - Max:265V
Type:Ceramic
Thickness (Max):-
Size / Dimension:0.354" Dia x 0.197" T (9.00mm x 5.00mm)
Series:-
Resistance - 25°C (Typ):55 Ohms
Ratings:-
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial, Disc
Other Names:495-76387
B59874C 120A 70
B59874C0120A070-ND
B59874C120A70
B59874C120A70-ND
Operating Temperature:0°C ~ 60°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:18 Weeks
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.492" (12.50mm)
Detailed Description:Ceramic PTC Resettable Fuse 265V 60mA Ih Through Hole Radial, Disc
Current - Trip (It):125mA
Current - Max:1A
Current - Hold (Ih) (Max):60mA