B59870C0160A070
EPCOS
B59870C0160A070
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy B59870C0160A070 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. B59870C0160A070
Manufacturer EPCOS
Description PTC RESET FUSE 160V 125MA RADIAL
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 913 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs5 pcs10 pcs50 pcs100 pcs
250 pcs500 pcs1000 pcs5000 pcs
Data sheet
Voltage - Max:160V
Type:Ceramic
Thickness (Max):-
Size / Dimension:0.354" Dia x 0.197" T (9.00mm x 5.00mm)
Series:-
Resistance - 25°C (Typ):25 Ohms
Package / Case:Radial, Disc
Other Names:495-75883
B59870C 160A 70
B59870C0160A070-ND
B59870C160A70
B59870C160A70-ND
Operating Temperature:0°C ~ 60°C
Manufacturer Standard Lead Time:18 Weeks
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Height - Seated (Max):0.492" (12.50mm)
Detailed Description:Ceramic PTC Resettable Fuse 160V 125mA Ih Through Hole Radial, Disc
Current - Trip (It):250mA
Current - Max:1A
Current - Hold (Ih) (Max):125mA