B59850C0130A070
EPCOS
B59850C0130A070
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy B59850C0130A070 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. B59850C0130A070
Manufacturer EPCOS
Description PTC Thermistors for Overcurrent Protection, Max. operating voltage=265V, Rated resistance=13
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 41660 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
10 pcs100 pcs1000 pcs10000 pcs
Data sheet
Voltage - Max:265V
Type:Ceramic
Thickness (Max):-
Size / Dimension:0.433" Dia x 0.197" T (11.00mm x 5.00mm)
Series:-
Resistance - 25°C (Typ):13 Ohms
Ratings:-
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial, Disc
Other Names:495-76382
B59850C 130A 70
B59850C0130A070-ND
B59850C130A70
B59850C130A70-ND
Operating Temperature:0°C ~ 60°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:18 Weeks
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Height - Seated (Max):0.571" (14.50mm)
Detailed Description:Ceramic PTC Resettable Fuse 265V 200mA Ih Through Hole Radial, Disc
Current - Trip (It):320mA
Current - Max:1.5A
Current - Hold (Ih) (Max):200mA