B43601B9157M60
Buy B43601B9157M60 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. B43601B9157M60
Manufacturer EPCOS
Description CAP ALUM 150UF 20% 400V SNAP
(In US Dollars)
520 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:400V
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:0.984" Dia (25.00mm)
Series:B43601
Ripple Current @ Low Frequency:1.1A @ 100Hz
Package / Case:Radial, Can - Snap-In
Other Names:B43601B9157M060
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Lifetime @ Temp.:10000 Hrs @ 85°C
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Impedance:980 mOhms
Height - Seated (Max):1.063" (27.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):720 mOhm @ 100Hz
Detailed Description:150µF 400V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 720 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C
Capacitance:150µF