B43564A6398M7
EPCOS
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy B43564A6398M7 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. B43564A6398M7
Manufacturer EPCOS
Description CAP ALUM 3900UF 20% 500V SCREW
(In US Dollars)
32 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:500V
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:3.028" Dia (76.90mm)
Series:B43564
Ripple Current @ Low Frequency:14.2A @ 100Hz
Ratings:-
Polarization:Polar
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial, Can - Screw Terminals
Other Names:B43564A6398M007
Operating Temperature:-25°C ~ 85°C
Mounting Type:Chassis Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Lifetime @ Temp.:12000 Hrs @ 85°C
Lead Spacing:1.248" (31.70mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Impedance:34 mOhms
Height - Seated (Max):5.677" (144.20mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):34 mOhm @ 100Hz
Detailed Description:3900µF 500V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 34 mOhm @ 100Hz 12000 Hrs @ 85°C
Capacitance:3900µF