B43540B5227M60
Buy B43540B5227M60 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. B43540B5227M60
Manufacturer EPCOS
Description CAP ALUM 220UF 20% 450V SNAP
(In US Dollars)
320 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:450V
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:1.181" Dia (30.00mm)
Series:B43540
Ripple Current @ Low Frequency:1.92A @ 100Hz
Package / Case:Radial, Can - Snap-In
Other Names:B43540B5227M 60
B43540B5227M060
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Lifetime @ Temp.:10000 Hrs @ 85°C
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Impedance:620 mOhms
Height - Seated (Max):1.654" (42.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):440 mOhm @ 100Hz
Detailed Description:220µF 450V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 440 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C
Capacitance:220µF