B43540A5567M87
Buy B43540A5567M87 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. B43540A5567M87
Manufacturer EPCOS
Description CAP ALUM 560UF 20% 450V SNAP
(In US Dollars)
240 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:450V
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:1.378" Dia (35.00mm)
Series:B43540
Ripple Current @ Low Frequency:3.5A @ 100Hz
Package / Case:Radial, Can - Snap-In
Other Names:B43540A5567M 87
B43540A5567M087
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Lifetime @ Temp.:10000 Hrs @ 85°C
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Impedance:280 mOhms
Height - Seated (Max):2.252" (57.20mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):190 mOhm @ 100Hz
Detailed Description:560µF 450V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 190 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C
Capacitance:560µF