B43231A4477M
Buy B43231A4477M with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. B43231A4477M
Manufacturer EPCOS
Description CAP ALUM 470UF 20% 350V SNAP
(In US Dollars)
320 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:350V
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:1.181" Dia (30.00mm)
Series:B43231
Ripple Current @ Low Frequency:2.43A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency:3.766A @ 20kHz
Package / Case:Radial, Can - Snap-In
Other Names:B43231A4477M000
Operating Temperature:-25°C ~ 85°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 85°C
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):2.047" (52.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Detailed Description:470µF 350V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 85°C
Capacitance:470µF