B43231A1227M
EPCOS
B43231A1227M
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy B43231A1227M with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. B43231A1227M
Manufacturer EPCOS
Description CAP ALUM 220UF 20% 160V SNAP
Data sheet
Voltage - Rated:160V
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:0.866" Dia (22.00mm)
Series:B43231
Ripple Current @ Low Frequency:1.01A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency:1.566A @ 20kHz
Package / Case:Radial, Can - Snap-In
Other Names:B43231A1227M000
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 85°C
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.866" (22.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Detailed Description:220µF 160V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 85°C
Capacitance:220µF