B41252A4159M
EPCOS
B41252A4159M
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy B41252A4159M with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. B41252A4159M
Manufacturer EPCOS
Description CAP ALUM 15000UF 20% 16V SNAP
(In US Dollars)
640 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:16V
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:0.866" Dia (22.00mm)
Series:B41252
Ripple Current @ Low Frequency:3.17A @ 120Hz
Ratings:-
Polarization:Polar
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial, Can - Snap-In
Other Names:B41252A4159M000
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):1.654" (42.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Detailed Description:15000µF 16V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C
Capacitance:15000µF