B32924E3565M
EPCOS
B32924E3565M
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy B32924E3565M with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. B32924E3565M
Manufacturer EPCOS
Description CAP FILM 5.6UF 20% 305VAC RADIAL
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Voltage Rating - DC:-
Voltage Rating - AC:305V
Tolerance:±20%
Termination:PC Pins
Size / Dimension:1.240" L x 0.748" W (31.50mm x 19.00mm)
Series:B32924
Ratings:X2
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial
Other Names:495-3828
Operating Temperature:-40°C ~ 110°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Lead Spacing:1.083" (27.50mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):1.181" (30.00mm)
Features:-
Dielectric Material:Polypropylene (PP), Metallized
Detailed Description:5.6µF Film Capacitor 305V Polypropylene (PP), Metallized Radial
Capacitance:5.6µF