B32916A5684M
EPCOS
B32916A5684M
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy B32916A5684M with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. B32916A5684M
Manufacturer EPCOS
Description CAP FILM 0.68UF 20% 1KVDC RADIAL
(In US Dollars)
1620 pcs
Data sheet
Voltage Rating - DC:1000V (1kV)
Voltage Rating - AC:530V
Tolerance:±20%
Termination:PC Pins
Size / Dimension:1.634" L x 0.472" W (41.50mm x 12.00mm)
Series:B32916
Ratings:X1
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial
Operating Temperature:-40°C ~ 110°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Lead Spacing:1.476" (37.50mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.866" (22.00mm)
Features:-
Dielectric Material:Polypropylene (PP), Metallized
Detailed Description:0.68µF Film Capacitor 530V 1000V (1kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial
Capacitance:0.68µF