B32794D8125K
EPCOS
B32794D8125K
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy B32794D8125K with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. B32794D8125K
Manufacturer EPCOS
Description CAP FILM 1.2UF 10% 875VDC RADIAL
(In US Dollars)
2352 pcs
Data sheet
Voltage Rating - DC:875V
Voltage Rating - AC:350V
Tolerance:±10%
Termination:PC Pins
Size / Dimension:1.240" L x 0.433" W (31.50mm x 11.00mm)
Series:B32794
Ratings:-
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial
Other Names:B32794D8125K000
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Lead Spacing:1.083" (27.50mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.748" (19.00mm)
Features:-
ESR (Equivalent Series Resistance):21.2 mOhms
Dielectric Material:Polypropylene (PP), Metallized
Detailed Description:1.2µF Film Capacitor 350V 875V Polypropylene (PP), Metallized Radial
Capacitance:1.2µF