B32676E4565K000
EPCOS
B32676E4565K000
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy B32676E4565K000 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. B32676E4565K000
Manufacturer EPCOS
Description CAP FILM 5.6UF 10% 450VDC RADIAL
(In US Dollars)
800 pcs
Data sheet
Voltage Rating - DC:450V
Voltage Rating - AC:-
Tolerance:±10%
Termination:PC Pins
Size / Dimension:1.654" L x 0.630" W (42.00mm x 16.00mm)
Series:B32676
Package / Case:Radial
Other Names:495-2961
B32676E4565K
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Lead Spacing:1.476" (37.50mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):1.122" (28.50mm)
Features:Long Life
Dielectric Material:Polypropylene (PP), Metallized
Detailed Description:5.6µF Film Capacitor 450V Polypropylene (PP), Metallized Radial
Capacitance:5.6µF