B32674D3475K000
EPCOS
B32674D3475K000
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy B32674D3475K000 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. B32674D3475K000
Manufacturer EPCOS
Description CAP FILM 4.7UF 10% 300VDC RADIAL
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs100 pcs500 pcs
1000 pcs2500 pcs5000 pcs
Data sheet
Voltage Rating - DC:300V
Voltage Rating - AC:-
Tolerance:±10%
Termination:PC Pins
Size / Dimension:1.240" L x 0.551" W (31.50mm x 14.00mm)
Series:B32674
Ratings:-
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial
Other Names:495-2910
B32674D3475K
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Lead Spacing:1.083" (27.50mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.965" (24.50mm)
Features:Long Life
ESR (Equivalent Series Resistance):8.9 mOhms
Dielectric Material:Polypropylene (PP), Metallized
Detailed Description:4.7µF Film Capacitor 300V Polypropylene (PP), Metallized Radial
Capacitance:4.7µF