B32672P4205K000
EPCOS
B32672P4205K000
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy B32672P4205K000 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. B32672P4205K000
Manufacturer EPCOS
Description CAP FILM 2UF 10% 450VDC RADIAL
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs100 pcs500 pcs
1000 pcs2500 pcs5000 pcs
Data sheet
Voltage Rating - DC:450V
Voltage Rating - AC:160V
Tolerance:±10%
Termination:PC Pins
Size / Dimension:0.709" L x 0.354" W (18.00mm x 9.00mm)
Series:B32672P
Ratings:-
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial
Other Names:495-4740
B32672P4205K
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Lead Spacing:0.591" (15.00mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.689" (17.50mm)
Features:-
Dielectric Material:Polypropylene (PP), Metallized
Detailed Description:2µF Film Capacitor 160V 450V Polypropylene (PP), Metallized Radial
Capacitance:2µF