B32653A2682K000
EPCOS
B32653A2682K000
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy B32653A2682K000 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. B32653A2682K000
Manufacturer EPCOS
Description CAP FILM 6800PF 10% 2KVDC RADIAL
(In US Dollars)
2040 pcs
Data sheet
Voltage Rating - DC:2000V (2kV)
Voltage Rating - AC:700V
Tolerance:±10%
Termination:PC Pins
Size / Dimension:1.043" L x 0.335" W (26.50mm x 8.50mm)
Series:B32653
Ratings:-
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial
Other Names:B32653A2682K
B32653A2682K-ND
Operating Temperature:-55°C ~ 100°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Lead Spacing:0.886" (22.50mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.650" (16.50mm)
Features:-
Dielectric Material:Polypropylene (PP), Metallized
Detailed Description:6800pF Film Capacitor 700V 2000V (2kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial
Capacitance:6800pF