B32520C0474K000
EPCOS
B32520C0474K000
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy B32520C0474K000 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. B32520C0474K000
Manufacturer EPCOS
Description CAP FILM 0.47UF 10% 63VDC RADIAL
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 2 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs100 pcs500 pcs
1000 pcs2500 pcs5000 pcs
Data sheet
Voltage Rating - DC:63V
Voltage Rating - AC:40V
Tolerance:±10%
Termination:PC Pins
Size / Dimension:0.394" L x 0.118" W (10.00mm x 3.00mm)
Series:B32520
Ratings:-
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial
Other Names:495-4825
B32520C 474K
B32520C474K
B32520C474K-ND
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:6 Weeks
Lead Spacing:0.295" (7.50mm)
Height - Seated (Max):0.315" (8.00mm)
Features:-
Dielectric Material:Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized - Stacked
Detailed Description:0.47µF Film Capacitor 40V 63V Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized - Stacked Radial
Capacitance:0.47µF