B25856K3255K3
EPCOS
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy B25856K3255K3 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. B25856K3255K3
Manufacturer EPCOS
Description CAP FILM 2.5UF 10% 3.3KVDC AXIAL
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Voltage Rating - DC:3300V (3.3kV)
Voltage Rating - AC:2800V (2.8kV)
Tolerance:±10%
Termination:Threaded, Female
Size / Dimension:3.465" Dia (88.00mm)
Series:B25856
Ratings:-
Packaging:Bulk
Package / Case:Axial, Can
Other Names:B25856K3255K 3
B25856K3255K003
Operating Temperature:-25°C ~ 85°C
Mounting Type:Chassis Mount, Requires Holder/Bracket
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Lead Spacing:-
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):5.591" (142.00mm)
Features:-
Dielectric Material:-
Detailed Description:2.5µF Film Capacitor 2800V (2.8kV) 3300V (3.3kV) Axial, Can
Capacitance:2.5µF