B25655P4607J011
EPCOS
B25655P4607J011
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy B25655P4607J011 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. B25655P4607J011
Manufacturer EPCOS
Description CAP FILM 600UF 5% 450VDC R BOX
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 10 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs
Data sheet
Voltage Rating - DC:450V
Voltage Rating - AC:-
Tolerance:±5%
Termination:Quick Connect, Disconnect
Size / Dimension:5.512" L x 2.835" W (140.00mm x 72.00mm)
Series:B25655
Ratings:AEC-Q200
Packaging:Bulk
Package / Case:Rectangular Box
Other Names:495-75582
B25655P4607J 11
B25655P4607J011-ND
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Mounting Type:Chassis Mount
Manufacturer Standard Lead Time:18 Weeks
Lead Spacing:-
Height - Seated (Max):1.969" (50.00mm)
Features:Low ESR
Dielectric Material:Polyurethane (PU), Metalized - Stacked
Detailed Description:600µF Film Capacitor 450V Polyurethane (PU), Metalized - Stacked Rectangular Box
Capacitance:600µF