B1020-2R5335-R
Bussmann (Eaton)
B1020-2R5335-R
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy B1020-2R5335-R with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. B1020-2R5335-R
Manufacturer Bussmann (Eaton)
Description CAP 3.3F -20% +80% 2.5V T/H
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Voltage - Rated:2.5V
Tolerance:-20%, +80%
Termination:PC Pins
Size / Dimension:0.413" Dia (10.50mm)
Series:PowerStor B
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial, Can
Other Names:283-2780
Operating Temperature:-25°C ~ 70°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Lifetime @ Temp.:1000 Hrs @ 70°C
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.878" (22.30mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):150 mOhm @ 1kHz
Detailed Description:3.3F (EDLC) Supercapacitor 2.5V Radial, Can 150 mOhm @ 1kHz 1000 Hrs @ 70°C
Capacitance:3.3F