AZ1086T-3.3E1
Diodes Incorporated
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy AZ1086T-3.3E1 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. AZ1086T-3.3E1
Manufacturer Diodes Inc.
Description IC REG LINEAR 3.3V 1.5A TO220-3
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 9566 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Voltage Dropout (Max):1.5V @ 1.5A
Voltage - Output (Min/Fixed):3.3V
Voltage - Output (Max):-
Voltage - Input (Max):15V
Supplier Device Package:TO-220-3
Series:-
Protection Features:Over Current, Over Temperature
Package / Case:TO-220-3
PSRR:75dB (120Hz)
Output Type:Fixed
Output Configuration:Positive
Operating Temperature:0°C ~ 125°C
Number of Regulators:1
Mounting Type:Through Hole
Detailed Description:Linear Voltage Regulator IC 1 Output 1.5A TO-220-3
Current - Quiescent (Iq):10mA
Current - Output:1.5A