AWG28-15/F/300
ASSMANN WSW Components
AWG28-15/F/300
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy AWG28-15/F/300 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. AWG28-15/F/300
Manufacturer ASSMANN WSW Components
Description CBL RIBN 15COND 0.050 MULTI 50'
(In US Dollars)
1 pcs5 pcs10 pcs
25 pcs50 pcs100 pcs
Data sheet
Wire Gauge:28 AWG
Voltage:300V
Shielding:Unshielded
Series:AWG
Ribbon Width:0.750" (19.05mm)
Ribbon Thickness:0.035" (0.89mm)
Ratings:UL Style 2651
Pitch:0.050" (1.27mm)
Other Names:AE15M-50
Operating Temperature:-10°C ~ 105°C
Number of Conductors:15
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Length:50.0' (15.24m)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Jacket Color:Multiple
Jacket (Insulation) Material:Poly-Vinyl Chloride (PVC)
Insulation Resistance:100 MOhms
First Conductor Mark:-
Features:-
Detailed Description:Flat Ribbon Cable Multiple 15 Conductors 0.050" (1.27mm) Flat Cable 50.0' (15.24m)
Conductor Strand:7 Strands / 36 AWG