AUR9503-12GD
Diodes Incorporated
AUR9503-12GD
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy AUR9503-12GD with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. AUR9503-12GD
Manufacturer Diodes Inc.
Description LDO Regulator Pos 1.2V 0.15A 6-Pin DFN T/R
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 48476 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
10 pcs100 pcs1000 pcs10000 pcs
Data sheet
Voltage Dropout (Max):0.2V @ 150mA
Voltage - Output (Min/Fixed):1.2V
Voltage - Output (Max):-
Voltage - Input (Max):5.5V
Supplier Device Package:6-DFN (1.6x1.6)
Series:-
Protection Features:Over Current, Over Temperature
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:6-WFDFN Exposed Pad
PSRR:70dB ~ 40dB (1KHz ~ 100kHz)
Output Type:Fixed
Output Configuration:Positive
Operating Temperature:-40°C ~ 80°C
Number of Regulators:1
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):3 (168 Hours)
Detailed Description:Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.2V 150mA 6-DFN (1.6x1.6)
Current - Quiescent (Iq):55µA
Current - Output:150mA