AUIRS2012STR
International Rectifier (Infineon Technologies)
AUIRS2012STR
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy AUIRS2012STR with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. AUIRS2012STR
Manufacturer Infineon
Description 200V High Side and Low Side Gate Driver packaged in 8-Lead SOIC package, SOIC 8N, RoHS
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 17310 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
10 pcs100 pcs1000 pcs10000 pcs
Data sheet
Voltage - Supply:10 V ~ 20 V
Supplier Device Package:8-SOIC
Series:Automotive, AEC-Q100
Rise / Fall Time (Typ):22ns, 15ns
Packaging:Cut Tape (CT)
Package / Case:8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Other Names:AUIRS2012SCT
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C (TA)
Number of Drivers:2
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):3 (168 Hours)
Logic Voltage - VIL, VIH:0.7V, 2.5V
Input Type:Non-Inverting
High Side Voltage - Max (Bootstrap):200V
Gate Type:N-Channel MOSFET
Driven Configuration:Half-Bridge
Detailed Description:Half-Bridge Gate Driver IC Non-Inverting 8-SOIC
Current - Peak Output (Source, Sink):2A, 2A