AUIRGP35B60PD
International Rectifier (Infineon Technologies)
AUIRGP35B60PD
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy AUIRGP35B60PD with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. AUIRGP35B60PD
Manufacturer Infineon
Description Trans IGBT Chip N-CH 600V 60A 308000mW Automotive 3-Pin(3+Tab) TO-247AC Tube
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 9400 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
10 pcs100 pcs1000 pcs10000 pcs
Data sheet
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):600V
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:2.55V @ 15V, 35A
Test Condition:390V, 22A, 3.3 Ohm, 15V
Td (on/off) @ 25°C:26ns/110ns
Switching Energy:220µJ (on), 215µJ (off)
Supplier Device Package:TO-247AC
Series:-
Power - Max:308W
Packaging:Tube
Package / Case:TO-247-3
Other Names:SP001511320
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:14 Weeks
Input Type:Standard
IGBT Type:NPT
Gate Charge:160nC
Detailed Description:IGBT NPT 600V 60A 308W Through Hole TO-247AC
Current - Collector Pulsed (Icm):120A
Current - Collector (Ic) (Max):60A