ATXMEGA16E5-MU
Micrel / Microchip Technology
ATXMEGA16E5-MU
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy ATXMEGA16E5-MU with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. ATXMEGA16E5-MU
Manufacturer Microchip
Description 8-bit Microcontrollers MCU 32QFN 5x5mm IND TEMP GREEN, 1.6-3.6V
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 11304 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
10 pcs100 pcs1000 pcs10000 pcs
Data sheet
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):1.6 V ~ 3.6 V
Supplier Device Package:32-VQFN (5x5)
Speed:32MHz
Series:AVR® XMEGA® E5
RAM Size:2K x 8
Program Memory Type:FLASH
Program Memory Size:16KB (8K x 16)
Peripherals:Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
Packaging:Tray
Package / Case:32-VFQFN Exposed Pad
Oscillator Type:Internal
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)
Number of I/O:26
Moisture Sensitivity Level (MSL):3 (168 Hours)
Manufacturer Standard Lead Time:6 Weeks
EEPROM Size:512 x 8
Detailed Description:AVR AVR® XMEGA® E5 Microcontroller IC 8/16-Bit 32MHz 16KB (8K x 16) FLASH 32-VQFN (5x5)