ATSAMR21G18A-MFTA6
Micrel / Microchip Technology
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy ATSAMR21G18A-MFTA6 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy ATSAMR21G18A-MFTA6 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | ATSAMR21G18A-MFTA6 |
|---|---|
| Manufacturer | Micrel / Microchip Technology |
| Description | IC MCU 32BIT 256KB FLASH 32VQFN |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Supply: | 1.8 V ~ 3.6 V |
|---|---|
| Type: | TxRx + MCU |
| Series: | - |
| Serial Interfaces: | I²C, SPI, UART |
| Sensitivity: | -99dBm |
| RF Family/Standard: | General ISM > 1GHZ |
| Protocol: | - |
| Power - Output: | 4dBm |
| Packaging: | Original-Reel® |
| Package / Case: | 48-VFQFN Exposed Pad |
| Other Names: | ATSAMR21G18A-MFTA6DKR |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Modulation: | - |
| Memory Size: | 256kB Flash, 32kB SRAM |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| GPIO: | 28 |
| Frequency: | 2.4GHz |
| Detailed Description: | IC RF TxRx + MCU General ISM > 1GHZ 2.4GHz 48-VFQFN Exposed Pad |
| Data Rate (Max): | 250kbps |
| Current - Transmitting: | - |
| Current - Receiving: | - |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply ATSAMR21G18A-MFTA6, use the request quote form to request ATSAMR21G18A-MFTA6 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number ATSAMR21G18A-MFTA6.The price and lead time for ATSAMR21G18A-MFTA6 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# ATSAMR21G18A-MFTA6.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

