ATSAMD51J18A-AU
Micrel / Microchip Technology
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy ATSAMD51J18A-AU with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. ATSAMD51J18A-AU
Manufacturer Microchip
Description MCU 32-Bit SAMD51 ARM Cortex M4F RISC 256KB Flash 1.8V/2.5V/3.3V 64-Pin TQFP Tray
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 7477 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
10 pcs100 pcs1000 pcs10000 pcs
Data sheet
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):1.71 V ~ 3.63 V
Supplier Device Package:64-TQFP (10x10)
Speed:120MHz
Series:SAM D51
RAM Size:128K x 8
Program Memory Type:FLASH
Program Memory Size:256KB (256K x 8)
Peripherals:Brown-out Detect/Reset, DMA, I²S, POR, PWM
Packaging:Tray
Package / Case:64-TQFP
Oscillator Type:Internal
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)
Number of I/O:51
Moisture Sensitivity Level (MSL):3 (168 Hours)
Manufacturer Standard Lead Time:10 Weeks
EEPROM Size:-
Detailed Description:ARM® Cortex®-M4F SAM D51 Microcontroller IC 32-Bit 120MHz 256KB (256K x 8) FLASH 64-TQFP (10x10)