ATMEGA168PV-10MUR
Micrel / Microchip Technology
ATMEGA168PV-10MUR
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy ATMEGA168PV-10MUR with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. ATMEGA168PV-10MUR
Manufacturer Micrel / Microchip Technology
Description IC MCU 8BIT 16KB FLASH 32VQFN
(In US Dollars)
6000 pcs
Data sheet
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):1.8 V ~ 5.5 V
Supplier Device Package:32-VQFN (5x5)
Speed:10MHz
Series:AVR® ATmega
RAM Size:1K x 8
Program Memory Type:FLASH
Program Memory Size:16KB (8K x 16)
Peripherals:Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:32-VFQFN Exposed Pad
Other Names:ATMEGA168PV-10MUR-ND
ATMEGA168PV-10MURTR
ATMEGA168PV10MUR
Oscillator Type:Internal
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)
Number of I/O:23
Moisture Sensitivity Level (MSL):3 (168 Hours)
Manufacturer Standard Lead Time:6 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
EEPROM Size:512 x 8
Detailed Description:AVR AVR® ATmega Microcontroller IC 8-Bit 10MHz 16KB (8K x 16) FLASH 32-VQFN (5x5)