ATCC-211P-006-106M-T
Abracon Corporation
ATCC-211P-006-106M-T
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy ATCC-211P-006-106M-T with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. ATCC-211P-006-106M-T
Manufacturer Abracon Corporation
Description TANT CAP 10.0UF 6.3V 20%
(In US Dollars)
3000 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:6.3V
Type:Molded
Tolerance:±20%
Size / Dimension:0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Series:ATCC-211
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:0805 (2012 Metric)
Other Names:ATCC-211P-006-106M-T-ND
ATCC-211P-006-106M-TTR
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Size Code:P
Lifetime @ Temp.:-
Lead Spacing:-
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.049" (1.25mm)
Features:General Purpose
Failure Rate:-
ESR (Equivalent Series Resistance):10 Ohm
Detailed Description:10µF Molded Tantalum Capacitors 6.3V 0805 (2012 Metric) 10 Ohm
Capacitance:10µF