AT93C46A-10SI-2.7
Micrel / Microchip Technology
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy AT93C46A-10SI-2.7 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. AT93C46A-10SI-2.7
Manufacturer Microchip
Description EEPROM Serial-3Wire 1K-Bit 64 x 16 3.3V/5V 8-Pin SOIC
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS non-compliant
In stock 98724 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
10 pcs100 pcs1000 pcs10000 pcs
Data sheet
Write Cycle Time - Word, Page:10ms
Voltage - Supply:2.7 V ~ 5.5 V
Technology:EEPROM
Supplier Device Package:8-SOIC
Series:-
Packaging:Tube
Package / Case:8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Memory Type:Non-Volatile
Memory Size:1Kb (128 x 8 , 64 x 16)
Memory Interface:SPI
Memory Format:EEPROM
Detailed Description:EEPROM Memory IC 1Kb (128 x 8 , 64 x 16) SPI 2MHz 8-SOIC
Clock Frequency:2MHz