AT89S52-24PC
Atmel (Microchip Technology)
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy AT89S52-24PC with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. AT89S52-24PC
Manufacturer Atmel
Description IC, Mcu, AT89S52-24PC, 8-BIT 24MHZ, PDIP40
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS non-compliant
In stock 24100 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
10 pcs100 pcs1000 pcs10000 pcs
Data sheet
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):4 V ~ 5.5 V
Supplier Device Package:40-PDIP
Speed:24MHz
Series:89S
RAM Size:256 x 8
Program Memory Type:FLASH
Program Memory Size:8KB (8K x 8)
Peripherals:WDT
Packaging:Tube
Package / Case:40-DIP (0.600", 15.24mm)
Oscillator Type:Internal
Operating Temperature:0°C ~ 70°C (TA)
Number of I/O:32
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
EEPROM Size:-
Detailed Description:8051 89S Microcontroller IC 8-Bit 24MHz 8KB (8K x 8) FLASH 40-PDIP