AT25256A-10TU-2.7
Micrel / Microchip Technology
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy AT25256A-10TU-2.7 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. AT25256A-10TU-2.7
Manufacturer Microchip
Description IC EEPROM 256KBIT SPI 8TSSOP
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 27734 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
10 pcs100 pcs1000 pcs10000 pcs
Data sheet
Write Cycle Time - Word, Page:5ms
Voltage - Supply:2.7 V ~ 5.5 V
Technology:EEPROM
Supplier Device Package:8-TSSOP
Series:-
Packaging:Tube
Package / Case:8-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Other Names:AT25AT256A-10TU-2.7 SL383
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Memory Type:Non-Volatile
Memory Size:256Kb (32K x 8)
Memory Interface:SPI
Memory Format:EEPROM
Detailed Description:EEPROM Memory IC 256Kb (32K x 8) SPI 20MHz 8-TSSOP
Clock Frequency:20MHz