AT25128N1-10SI-2.7
Atmel (Microchip Technology)
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy AT25128N1-10SI-2.7 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. AT25128N1-10SI-2.7
Manufacturer Atmel
Description EEPROM Serial-SPI 128K-bit 16K x 8 3.3V/5V 16-Pin SOIC
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS non-compliant
In stock 18076 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
10 pcs100 pcs1000 pcs10000 pcs
Data sheet
Write Cycle Time - Word, Page:5ms
Voltage - Supply:2.7 V ~ 5.5 V
Technology:EEPROM
Supplier Device Package:16-SOIC
Series:-
Packaging:Tube
Package / Case:16-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Other Names:AT25128N1-10SI2.7
AT25128N110SI2.7
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Memory Type:Non-Volatile
Memory Size:128Kb (16K x 8)
Memory Interface:SPI
Memory Format:EEPROM
Detailed Description:EEPROM Memory IC 128Kb (16K x 8) SPI 3MHz 16-SOIC
Clock Frequency:3MHz