AT24C1024W-10SU-2.7
Micrel / Microchip Technology
AT24C1024W-10SU-2.7
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy AT24C1024W-10SU-2.7 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. AT24C1024W-10SU-2.7
Manufacturer Microchip
Description 128K X 8 I2C/2-WIRE Serial EEPROM PDSO8
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 14432 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
10 pcs100 pcs1000 pcs10000 pcs
Data sheet
Write Cycle Time - Word, Page:10ms
Voltage - Supply:2.7 V ~ 5.5 V
Technology:EEPROM
Supplier Device Package:8-SOIC
Series:-
Packaging:Tube
Package / Case:8-SOIC (0.209", 5.30mm Width)
Other Names:AT24C1024W10SU2.7
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)
Memory Type:Non-Volatile
Memory Size:1Mb (128K x 8)
Memory Interface:I²C
Memory Format:EEPROM
Detailed Description:EEPROM Memory IC 1Mb (128K x 8) I²C 1MHz 550ns 8-SOIC
Clock Frequency:1MHz