AT24C08AN-10SI-2.7
Atmel (Microchip Technology)
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy AT24C08AN-10SI-2.7 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. AT24C08AN-10SI-2.7
Manufacturer Atmel
Description EEPROM Serial-2Wire 8K-bit 1K x 8 3.3V/5V 8-Pin SOIC N / IC EEPROM 8KBIT 400KHZ 8SOIC
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS non-compliant
In stock 30001 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
10 pcs100 pcs1000 pcs10000 pcs
Data sheet
Write Cycle Time - Word, Page:5ms
Voltage - Supply:2.7 V ~ 5.5 V
Technology:EEPROM
Supplier Device Package:8-SOIC
Series:-
Packaging:Tube
Package / Case:8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Other Names:AT24C08AN-10SI2.7
AT24C08AN10SI2.7
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)
Memory Type:Non-Volatile
Memory Size:8Kb (1K x 8)
Memory Interface:I²C
Memory Format:EEPROM
Detailed Description:EEPROM Memory IC 8Kb (1K x 8) I²C 400kHz 4.5µs 8-SOIC
Clock Frequency:400kHz