AT24C02-10TI-1.8
Atmel (Microchip Technology)
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy AT24C02-10TI-1.8 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. AT24C02-10TI-1.8
Manufacturer Atmel
Description IC EEPROM 2KBIT 400KHZ 8TSSOP
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS non-compliant
In stock 88453 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
10 pcs100 pcs1000 pcs10000 pcs
Data sheet
Write Cycle Time - Word, Page:5ms
Voltage - Supply:1.8 V ~ 5.5 V
Technology:EEPROM
Supplier Device Package:8-TSSOP
Series:-
Packaging:Tube
Package / Case:8-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)
Memory Type:Non-Volatile
Memory Size:2Kb (256 x 8)
Memory Interface:I²C
Memory Format:EEPROM
Detailed Description:EEPROM Memory IC 2Kb (256 x 8) I²C 400kHz 900ns 8-TSSOP
Clock Frequency:400kHz