AT24C01A-10PU-1.8
Micrel / Microchip Technology
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy AT24C01A-10PU-1.8 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. AT24C01A-10PU-1.8
Manufacturer Micrel / Microchip Technology
Description IC EEPROM 1K I2C 400KHZ 8DIP
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Write Cycle Time - Word, Page:5ms
Voltage - Supply:1.8 V ~ 5.5 V
Technology:EEPROM
Supplier Device Package:8-PDIP
Series:-
Packaging:Tube
Package / Case:8-DIP (0.300", 7.62mm)
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Memory Type:Non-Volatile
Memory Size:1Kb (128 x 8)
Memory Interface:I²C
Memory Format:EEPROM
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Detailed Description:EEPROM Memory IC 1Kb (128 x 8) I²C 400kHz 900ns 8-PDIP
Clock Frequency:400kHz