AT24C01-10SC-1.8
Atmel (Microchip Technology)
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy AT24C01-10SC-1.8 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. AT24C01-10SC-1.8
Manufacturer Atmel
Description IC EEPROM 1KBIT I2C 400KHZ 8SOIC
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS non-compliant
In stock 163 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Write Cycle Time - Word, Page:10ms
Voltage - Supply:1.8 V ~ 5.5 V
Technology:EEPROM
Supplier Device Package:8-SOIC
Series:-
Packaging:Tube
Package / Case:8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Other Names:AT24C0110SC1.8
Operating Temperature:0°C ~ 70°C (TA)
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Memory Type:Non-Volatile
Memory Size:1Kb (128 x 8)
Memory Interface:I²C
Memory Format:EEPROM
Detailed Description:EEPROM Memory IC 1Kb (128 x 8) I²C 400kHz 900ns 8-SOIC
Clock Frequency:400kHz