AT0402DRD0726K1L
Yageo
AT0402DRD0726K1L
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy AT0402DRD0726K1L with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. AT0402DRD0726K1L
Manufacturer Yageo
Description RES SMD 26.1KOHM 0.5% 1/16W 0402
(In US Dollars)
10000 pcs
Data sheet
Tolerance:±0.5%
Temperature Coefficient:±25ppm/°C
Supplier Device Package:0402
Size / Dimension:0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Series:AT
Resistance:26.1 kOhms
Power (Watts):0.063W, 1/16W
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:0402 (1005 Metric)
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Number of Terminations:2
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:19 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.014" (0.35mm)
Features:Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Failure Rate:-
Detailed Description:26.1 kOhms ±0.5% 0.063W, 1/16W Chip Resistor 0402 (1005 Metric) Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant Thin Film