ASPI-4030S-1R8N-T
Abracon Corporation
ASPI-4030S-1R8N-T
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy ASPI-4030S-1R8N-T with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. ASPI-4030S-1R8N-T
Manufacturer Abracon Corporation
Description FIXED IND 1.8UH 3.2A 25 MOHM SMD
(In US Dollars)
2000 pcs
Data sheet
Type:Wirewound
Tolerance:±30%
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.157" L x 0.157" W (4.00mm x 4.00mm)
Shielding:Shielded
Series:ASPI-4030S
Ratings:-
Q @ Freq:-
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:Nonstandard
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Material - Core:Nickel Zinc Ferrite (NiZn)
Manufacturer Standard Lead Time:11 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Inductance Frequency - Test:100kHz
Inductance:1.8µH
Height - Seated (Max):0.118" (3.00mm)
Frequency - Self Resonant:60MHz
Detailed Description:1.8µH Shielded Wirewound Inductor 3.2A 25 mOhm Nonstandard
DC Resistance (DCR):25 mOhm
Current Rating:3.2A
Current - Saturation:5.4A