ASPI-0310FS-1R0N-T2
Abracon Corporation
ASPI-0310FS-1R0N-T2
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy ASPI-0310FS-1R0N-T2 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. ASPI-0310FS-1R0N-T2
Manufacturer Abracon Corporation
Description FIXED IND 1UH 2.3A 50 MOHM SMD
(In US Dollars)
2000 pcs4000 pcs6000 pcs10000 pcs
Data sheet
Type:Wirewound
Tolerance:±30%
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.118" L x 0.118" W (3.00mm x 3.00mm)
Shielding:Shielded
Series:ASPI-0310FS
Ratings:-
Q @ Freq:-
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:Nonstandard
Other Names:535-10703-2
ASPI-0310FS-1R0N-T4
ASPI0310FS1R0NT2
Operating Temperature:-25°C ~ 120°C
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Material - Core:Nickel Zinc Ferrite (NiZn)
Manufacturer Standard Lead Time:25 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Inductance Frequency - Test:100kHz
Inductance:1µH
Height - Seated (Max):0.039" (1.00mm)
Frequency - Self Resonant:-
Detailed Description:1µH Shielded Wirewound Inductor 2.3A 50 mOhm Nonstandard
DC Resistance (DCR):50 mOhm
Current Rating:2.3A
Current - Saturation:2.3A