ASMPH-0806-1R0M-T
Abracon Corporation
ASMPH-0806-1R0M-T
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy ASMPH-0806-1R0M-T with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. ASMPH-0806-1R0M-T
Manufacturer Abracon Corporation
Description FIXED IND 1UH 1.4A 90 MOHM SMD
(In US Dollars)
3000 pcs6000 pcs15000 pcs30000 pcs75000 pcs
Data sheet
Type:Multilayer
Tolerance:±20%
Supplier Device Package:0806 (2016 Metric)
Size / Dimension:0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Shielding:Shielded
Series:ASMPH-0806
Ratings:-
Q @ Freq:-
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:0806 (2016 Metric)
Other Names:535-12276-2
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Material - Core:Ferrite
Manufacturer Standard Lead Time:11 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Inductance Frequency - Test:1MHz
Inductance:1µH
Height - Seated (Max):0.039" (1.00mm)
Frequency - Self Resonant:70MHz
Detailed Description:1µH Shielded Multilayer Inductor 1.4A 90 mOhm 0806 (2016 Metric)
DC Resistance (DCR):90 mOhm
Current Rating:1.4A
Current - Saturation:1.2A