AS1371-BTDT-15
ams
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy AS1371-BTDT-15 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. AS1371-BTDT-15
Manufacturer ams
Description IC REG LINEAR 1.5V 400MA 6TDFN
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Voltage Dropout (Max):0.08V @ 400mA (Typ)
Voltage - Output (Min/Fixed):1.5V
Voltage - Output (Max):-
Voltage - Input (Max):3.6V
Supplier Device Package:6-TDFN (2x2)
Series:-
Protection Features:Over Current, Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO)
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:6-UFDFN Exposed Pad
PSRR:50dB (10kHz)
Output Type:Fixed
Output Configuration:Positive
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Number of Regulators:1
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Detailed Description:Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.5V 400mA 6-TDFN (2x2)
Current - Quiescent (Iq):20µA
Current - Output:400mA