AR1206JR-0751RL
Yageo
AR1206JR-0751RL
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy AR1206JR-0751RL with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. AR1206JR-0751RL
Manufacturer Yageo
Description RES SMD 51 OHM 5% 1/4W 1206
Data sheet
Tolerance:±5%
Temperature Coefficient:±100ppm/°C
Supplier Device Package:1206
Size / Dimension:0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Series:AR
Resistance:51 Ohms
Power (Watts):0.25W, 1/4W
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:1206 (3216 Metric)
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Height - Seated (Max):0.026" (0.65mm)
Features:Moisture Resistant
Failure Rate:-
Detailed Description:51 Ohms ±5% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Moisture Resistant Thick Film