AQ11EM1R2CA1ME
AVX Corporation
AQ11EM1R2CA1ME
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy AQ11EM1R2CA1ME with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. AQ11EM1R2CA1ME
Manufacturer AVX Corporation
Description CAP CER 1.2PF 150V 0505
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Voltage - Rated:150V
Tolerance:±0.25pF
Thickness (Max):0.057" (1.45mm)
Temperature Coefficient:M
Size / Dimension:0.055" L x 0.055" W (1.40mm x 1.40mm)
Series:AQ
Ratings:-
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:0505 (1313 Metric)
Operating Temperature:-55°C ~ 175°C
Mounting Type:Surface Mount, MLCC
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Lead Style:-
Lead Spacing:-
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):-
Features:-
Detailed Description:1.2pF ±0.25pF 150V Ceramic Capacitor M 0505 (1313 Metric)
Capacitance:1.2pF