APXG160ARA102MJC0G
Nippon Chemi-Con
APXG160ARA102MJC0G
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy APXG160ARA102MJC0G with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. APXG160ARA102MJC0G
Manufacturer Nippon Chemi-Con
Description CAP ALUM POLY 1000UF 20% 16V SMD
(In US Dollars)
400 pcs800 pcs1200 pcs
2000 pcs4000 pcs10000 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:16V
Type:Polymer
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
Size / Dimension:0.394" Dia (10.00mm)
Series:NPCAP™-PXG
Ripple Current @ High Frequency:5.4A @ 100kHz
Ratings:-
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:Radial, Can - SMD
Other Names:565-4293-2
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Manufacturer Standard Lead Time:16 Weeks
Lifetime @ Temp.:15000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing:-
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.492" (12.50mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):12 mOhm
Detailed Description:1000µF 16V Aluminum Polymer Capacitor Radial, Can - SMD 12 mOhm 15000 Hrs @ 105°C
Capacitance:1000µF