APXE6R3ARA821MHC0G
Nippon Chemi-Con
APXE6R3ARA821MHC0G
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy APXE6R3ARA821MHC0G with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. APXE6R3ARA821MHC0G
Manufacturer Nippon Chemi-Con
Description CAP ALUM POLY 820UF 20% 6.3V SMD
(In US Dollars)
400 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:6.3V
Type:Polymer
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Size / Dimension:0.315" Dia (8.00mm)
Series:NPCAP™-PXE
Ripple Current @ High Frequency:5.15A @ 100kHz
Ratings:-
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:Radial, Can - SMD
Other Names:565-3194-2
APXE6R3ARA821MHCOG
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Manufacturer Standard Lead Time:16 Weeks
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing:-
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.472" (12.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):10 mOhm
Detailed Description:820µF 6.3V Aluminum Polymer Capacitor Radial, Can - SMD 10 mOhm 2000 Hrs @ 105°C
Capacitance:820µF