APXE4R0ARA331MF61G
Nippon Chemi-Con
APXE4R0ARA331MF61G
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy APXE4R0ARA331MF61G with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. APXE4R0ARA331MF61G
Manufacturer Nippon Chemi-Con
Description CAP ALUM POLY 330UF 20% 4V SMD
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs100 pcs500 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:4V
Type:Polymer
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Size / Dimension:0.248" Dia (6.30mm)
Series:NPCAP™-PXE
Ripple Current @ High Frequency:3.16A @ 100kHz
Ratings:-
Packaging:Cut Tape (CT)
Package / Case:Radial, Can - SMD
Other Names:565-3179-1
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Manufacturer Standard Lead Time:16 Weeks
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing:-
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.228" (5.80mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):15 mOhm
Detailed Description:330µF 4V Aluminum Polymer Capacitor Radial, Can - SMD 15 mOhm 2000 Hrs @ 105°C
Capacitance:330µF